Ο 37ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας νικητές

Ο Αυθεντικός Μαραθώνιος ξεκίνησε από τη φυσική του βάση, τον Μαραθώνα, ακριβώς στις 09:00, ενώ ο καιρός στην Αττική ήταν  βροχερός. Σε κάθε περίπτωση τίποτα δεν πτόησε τους δρομείς, αφού μην ξεχνάμε ότι η συμμετοχή είναι εκείνη που μετράει.

Ο 37ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας καταρρίπτει και πάλι τα ρεκόρ, καθώς για πρώτη φορά περισσότεροι από 60.000 δρομείς συμμετέχουν σε όλες τις κατηγορίες.

Η χώρα μας στους άντρες είχε μάλιστα μια μεγάλη διάκριση με τον Κώστας Γκελαούζος που τερμάτισε στην Τρίτη θέση με χρόνο 2:19:02, ενώ νικητής ήταν ο 42χρονος Κενυάτης Τζον Κόμεν που έφτασε πρώτος στο Παναθηναϊκό Στάδιο έχοντας προσπεράσει τον συμπατριώτη του, Φελισιέν Μουχιτίρα, μόλις 600 μέτρα πριν τον τερματισμό. Ο χρόνος του πρώτου ήταν 2:16:34.

Στις γυναίκες τώρα η Ελευθερία Πετρουλάκη η 27χρονη αθλήτρια από την Σητεία κατέκτησε την πρώτη θέση με χρόνο 2.45.50 και παράλληλα κατέκτησε για δεύτερη χρονιά τη νίκη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Μπήκε πρώτη στο Καλλιμάρμαρο στάδιο και αποθεώθηκε από τον κόσμο που παρά την βροχή παρέμενε στην θέση του.  Στην 2η θέση τερμάτισε η Αικατερίνη Ασημακοπούλου και στην 3η η Παναγιώτα Τραγάκη.

Τα αποτελέσματα

Τα μετάλλια του 37ου Μαραθωνίου

Οι δρομείς από φέτος θα κερδίζουν το νέο μετάλλιο του αγώνα στο οποίο θα αναπαρίσταται μια διαφορετική ιστορική στιγμή από το αγώνισμα του Μαραθωνίου, καθώς και οι ελληνικές ρίζες του.

Στην μια πλευρά θα διακρίνεται το Καλλιμάρμαρο Στάδιο, ενώ στην άλλη τα γεγονότα-ορόσημα από τη γέννηση, την εξέλιξη και σπουδαίες στιγμές του Μαραθωνίου που υπογράφουν σπουδαίοι εικαστικοί όπως οι Κώστας Βαρώτσος, Αλέκος Φασιανός και Γιάννης Ψυχοπαίδης.

Σημειώνεται ότι τα νέα μετάλλια θα δίνονται από φέτος και για 8 χρόνια.