Την Δευτέρα 14/10 πραγματοποιήθηκε η πρώτη διάλεξη – εκδήλωση του Δημοτικού Ελεύθερου Πανεπιστημίου με τίτλο «Οδυσσέας Ελύτης, η Ελλάδα, η Ιστορία, η Γλώσσα» στο Αμφιθέατρο «Μίκης Θεοδωράκης» του δημαρχείου Παπάγου – Χολαργού ενώπιον πολυπληθούς κοινού
![Tην Δευτέρα 14/10 πραγματοποιήθηκε η πρώτη διάλεξη -εκδήλωση του Δημοτικού Ελεύθερου Πανεπιστημίου Tην Δευτέρα 14/10 πραγματοποιήθηκε η πρώτη διάλεξη -εκδήλωση του Δημοτικού Ελεύθερου Πανεπιστημίου](https://www.edisorama.gr/wp-content/uploads/2019/10/kifisia-elefthero-panepisthmio.8jpg-300x159.jpg)
Η Ανθούλα Δανιήλ, Δρ. Φιλολογίας και κριτικός θεάτρου, εντυπωσίασε με την αισθαντική ανάλυση του «Άξιον Εστί» ενώ παράλληλα εντυπωσιακή ήταν και η απόδοση της μεικτής χορωδίας του Δήμου με μαέστρο τον καταξιωμένο Σταύρο Μπερή και την Πόπη Μάλφα στο πιάνο καθώς και τον βαρύτονο Κωνσταντίνο Καριώτη.
Την ποιητική ατμόσφαιρα συμπλήρωσε η απαγγελία της ποιήτριας Βασιλικής Φράγκου.
Η εκδήλωση διοργανώθηκε από την Αντιδήμαρχο Κοινωνικής Πολιτικής και Εθελοντισμού Μαρία Δημητριάδου-Καρασιμοπούλου.
Στο τέλος επιδόθηκαν αναμνηστικές πλακέτες.